گزارش اقتصادی ـ اجتماعی و آمار جاذبه های توریستی و اقامتگاه های استان گلستان در سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰

Rate this post
گزارش اقتصادی ـ اجتماعی و آمار جاذبه های توریستی و اقامتگاه های استان گلستان در سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰

گزارش-اقتصادی-ـ-اجتماعی-و-آمار-جاذبه-های-توریستی-و-اقامتگاه-های-استان-گلستان-در-سالهای-1385-تا-1390

هر فایل در هر سال دارای ۸ صفحه است.

در دنیای امروز صنعت گردشگری یکی از مهمترین بخش هایی است که در اقتصاد هر کشور در زمینه اشتغالزایی و کسب درآمد میتواند تاثیرگذار باشد اگرچه وجود برخی نگرانی ها و دغدغه ها موجب سرمایه گذاری و توجه به این حوزه با تردیدهایی مواجه شود اما وجود جاذبه های طبیعی، اقلیم های متفاوت جغرافیایی به همراه میراث و تمدن بشری دست مایه های گران قدری است
که می تواند تحولات بنیادین درعرصه های مختلف به همراه داشته باشد.

استان گلستان با دارا بودن تمام قابلیت ها در کنار تنوع قومی و نژادی می تواند به عنوان استان هدف گردشگری کشور مورد توجه قرار گیرد. این استان با دارا بودن جاذبه های طبیعی و تاریخی متنوع و قابل توجه یکی از قطب های مهم گردشگری کشور به شمار می آید، اقلیم های مختلف و تنوع آب و هوایی در هر فصل از ویژگی های بارز استان گلستان است ولی با وجود این توانمندی ها، سهم استان از منابع درآمد گردشگری و جذب گردشگر بسیار ناچیز است. استان گلستان به لحاظ موقعیت مکانی داشتن عناصر مهم جذب گردشگر چون مناظر طبیعی بدیع، آثار باستانی، تنوع اقلیمی و تمدن ریشه دار می تواند با تقویت صنعت به سمت اقتصاد گردشگری و تنوع بخشیدن به فعالیت ها در این حوزه برای ایجاد این فرصت شغلی گام های بلند و استواری بردارد.

با توجه به این موضوع بسیار مهم که استان گلستان بعنوان یک ناحیه واسطه بین استان ساحلی و گردشگر پذیر مازندران و خراسان با جاذبه‌های خاص مذهبی خود مطرح است، خیل عظیم مسافران و زایران حرم رضوی که پس از ساعتی آسودن در کرانه‌های آبی خزر، راهی دیدار یار می‌شوند را باید به نحو منطقی و قابل پذیرشی به توقف بیشتر در این استان ترغیب نمود. در این راستا بر اساس سیاست های اجرایی سند آمایش استان گلستان می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

· تجهیز محورها و قطب­های گردشگری استان به امکانات ارتباطی و مخابراتی و مراکز فن­آوری اطلاعات و ارتباطات. 

· مطالعه و ساماندهی روستاهای هدف گردشگری وتجهیز آنها به امکانات رفاهی، تفریحی و گردشگری .

· حراست از میراث فرهنگی و بافت‌های ارزشمند تاریخی شهری و روستایی.

· ارتقاء جایگاه صنایع دستی با حمایت از تولید، فروش و بازاریابی محصولاتی نظیر فرش، گلیم و قالیچه به عنوان مهم­ترین صنایع دستی از طریق ایجاد بازارچه­ها و شهرک­های صنایع دستی .

· تجهیز، گسترش و بهبود زیرساخت­ها، تاسیسات و خدمات گردشگری در قطب­ها و محورهای گردشگری استان و فراهم ساختن تسهیلات مورد نیاز برای فعالیت بخش غیر دولتی با اولویت‌ تعاونی‌ها در ایجاد تاسیسات اقامتی و تفریحی ارزان قیمت.

· فراهم ساختن امکانات و تجهیزات راهوندها و مجتمع­های خدمات بین راهی به ویژه در مسیر محور توریستی بندرگز – کلاله

· معرفی ویژگی‌های فرهنگی و حمایت از آیین­ها، سنت­ها و مراسم ویژه اقوام مختلف استان .

 

ـ‌ اماکن و اقامتگاه‌های استان

الف : مسافران اقامت داده شده در استان

درسال ۱۳۹۰، تعداد ۱۸۱۹ مسافر خارجی و ۱۲۵۶۲۶ مسافر داخلی

ب : ویژگی های اقامتگاه ها ی استان

۱ ـ مشخصات‌ هتل‌ها

در استان گلستان در سال ۱۳۹۰ تعداد ۱۹ هتل فعال وجود داشته است که در شهرهای  گرگان،کردکوی، مینودشت ،آزادشهر، علی آباد و گنبد مستقر بوده که دارای ۴۹۷ اتاق و ۱۳۰۲ تخت و ۶۲ سوئیت می‌باشند.

۲ـ مشخصات مهمانپذیرها

تعداد مهمانپذیر‌های استان که با درجه سه ستاره ، دو ستاره و یک ستاره ارزیابی می شوند ۱۲ مهمانپذیر می باشند . پس از هتل‌ها، با امکاناتی محدودتر و هزینه‌کمتر مسافران را اسکان می دهند . در سال ۱۳۹۰،  تعداد یک مهمانپذیر سه ستاره ، ۷ مهمانپذیر دو ستاره ،۴ مهمانپذیر یک ستاره در استان فعالیت داشته‌اند.

دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی استان گلستان

وجود دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی فعال، با مدیریت صحیح و کار آمد و همچنین با عنایت به وجود فرودگاه در مرکز استان بسیار با اهمیت است، فعالیت دفاتر فروش بلیط هواپیما در استان می تواند به گسترش فرهنگ گردشگری کمک شایانی کند.

در سال ۱۳۹۰ در این استان ۲ پایانه حمل و نقل مسافری و ۱۱ دفتر فروش بلیط هوایی وجود داشته است. در همین سال تعداد ۱۱۱۱۷ نفر در تورهای داخلی گردشگری دراستان شرکت کردند. همچنین تعداد ۲۷۲۳۳۲ نفر از موزه ها و بناهای تاریخی استان بازدید کردند.

جدول شماره ۱ ـ ۱۵ ـ‌ تعداد مسافران ایرانی و خارجی  وارد شده و خارج شده از مرزپل در سال ۱۳۹۰

جدول شماره  2 ـ ۱۵ ـ تعداد مسافران داخلی و خارجی اقامت داده شده در هتل‌های استان در سال‌های

جدول شماره ۳ ـ ۱۵ ـ مشخصات هتل های استان به تفکیک شهرستان در سال ۱۳۹۰

جدول شماره ۴ ـ ۱۵ ـ تعداد بازدید کنندگان از موزه ها و بنا های تاریخی استان گلستان
درسال های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰

جدول شماره ۳ ـ ۱۵ ـ مشخصات مهمانپذیرهای استان به تفکیک شهرستان در سال ۱۳۹۰

جدول شماره ۶ ـ ۱۵ـ تعداد پایانه‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در سطح استان گلستان
در  سال های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰

جدول شماره ۷ ـ ۱۵ ـ عملکرد شاخص های هدف کمی بخش ایرانگردی و جهانگردی در برنامه چهارم بر اساس سند ملی توسعه استان گلستان  در سال های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰

دانلود فایل

Author: Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.