پاورپوینت ارگونومی،شرایط محیط کار با کامپیوتر و بیماریهای کامپیوتر،

Rate this post
پاورپوینت ارگونومی،شرایط محیط کار با کامپیوتر و بیماریهای کامپیوتر،

پاورپوینت-ارگونومی-شرایط-محیط-کار-با-کامپیوتر-و-بیماریهای-کامپیوتر-

این پاورپوینت در مورد ارگونومی،شرایط محیط کار با کامپیوتر و بیماریهای کامپیوتر در ۸۸ اسلاید کامل با افکت مناسب و شامل:ارگونومی،شرایط محیط کار با کامپیوتر و بیماریهای کامپیوتر،بیماریهای کامپیوتر،شرایط محیط کار با کامپیوتر،مهندسی فاکتورهای انسانی،علم متناسب کردن کار با انسان،ارگونومی چیست، و…ومنابع می باشد

قسمتی از متن:

ارگونومی در کار با کامپیوتر

ارگونومی کامپیوترارگونومی به عنوان رشته ای از علوم که به دست آوردن بهترین ارتباط میان انسان و محیط (کار و زندگی) هدف اصلی آن است، تعریف می شود. ارگونومی با ارزیابی قابلیت ها و محدودیت های انسان (بیومکانیک و آنتروپومتری)، استرس های کاری و محیطی (فیزیولوژی کار و روان شناسی صنعتی)، نیروهای استاتیک و دینامیک روی بدن انسان (بیومکانیک)، خستگی (فیزیولوژی کار و روان شناسی صنعتی) و طراحی ایستگاه کاری و ابزارها (آنتروپومتری و مهندسی) سر و کار دارد. بنابراین ارگونومی از علوم بسیاری تشکیل یافته است.

 

 

نتایج به کارگیری اصول ارگونومی در محیط های کاری:

– پیشگیری از اختلالات اسکلتی – عضلانی در بین شاغلین (مانند کمر درد، سندروم تونل کارپال یا درد شدید در مچ دست، درد ناحیه گردن، درد ناحیه زانو یا آرنج و…)

– کمک به پیش گیری از حوادث شغلی

– افزایش میزان رضایت مندی کارکنان

– افزایش رفاه و آسایش کارکنان

– کمک به افزایش بهره وری در کار

– کمک به افزایش تولید

 

ارگونومی در کار با کامپیوتر:

طی چند سال اخیر تولید کنندگان کامپیوتر و تجهیزات مرتبط با آن به طراحی ارگونومیک محصولات خود توجه زیادی نشان داده اند. تولید کنندگان تجهیزات و وسایل کامپیوتر (مانند صفحه کلید، ماوس، میز و صندلی و…) اکنون سعی می کنند تا محصولات را مطابق با اصول ارگونومی طراحی و تولید کنند. رعایت اصول ارگونومی سبب کاهش ضایعات چشم، سردرد، کمر درد و فشار در نواحی مچ دست، شانه و گردن در اپراتورهای کامپیوتر خواهد شد.

 

کاربرد کامپیوتر در زندگی بشر بسیار زیاد است و تعداد زیادی از افراد ساعت های متمادی با کامپیوتر کار می کنند. به همین دلیل شناخت عوامل موثر در محیط کار با کامپیوتر اهمیت زیادی دارد وجود شرایط نامناسب در محیط کاری و عدم توجه به موارد ارگونومیکی و بهداشتی هنگام کار با کامپیوتر ممکن است در بلند مدت سبب بروز بیماری ها و ناهنجاری ها شود.

 

Copy holder ارگونومی کامپیوتربیشتر کاربران کامپیوتر در محیط های سربسته و فضاهای کوچک کار می کنند. کم ترین ویژگی های یک محیط کاری مناسب برای کاربران کامپیوتر به قرار زیر است:

۱- وجود سیستم تهویه مطبوع

۲- نور کافی و مناسب

۳- استفاده از میز مخصوص که دارای عرض و ارتفاع استاندارد باشد.

۴- استفاده از صندل

•  طراحی برای انسان

  بررسی روابط بین انسان ، ماشین ومحیط کار و بهینه سازی آن

  دانش جوانی است که با استفاده از مجوعه ای از علوم، سیستم کار  را به گونه ای طراحی می کند که حداکثر بازدهی و حداقل خطا و خستگی را داشته باشد.

  علم پیشگیری از اختلالات اسکلتی- عضلانی

   در حال حاضر این تکنولوژی دارای ۴ جزء مشخص بصورت زیر است:

 

1- ارگونومی سخت افزار: تکنولوژی سطح مشترک انسان ـ ماشین

۲- ارگونومی محیطی: تکنولوژی سطح مشترک انسان ـ محیط

۳- ارگونومی شناختی: تکنولوژی سطح مشترک انسان ـ نرم افزار

۴- ماکروارگونومی: تکنولوژی سطح مشترک انسان – سازمان

دانلود فایل

Author: Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.